Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) należy do drugiej tzw. wielkiej choroby reumatoidalnej. Prowadzi ona do znacznego stopnia inwalidztwa. Nie są znane jej przyczyny. Toczy się od w drobnych stawach międzykręgowych, w więzadłach międzykręgowych i w stawach krzyżowo-biodrowych.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa występuje głównie w przypadku mężczyzn w wieku młodym i średnim. Stosunek mężczyzn i kobiet to nawet 10 do 1. Choroba rozpoczyna się stopniowo. Pierwszymi objawami są bóle krzyża, a potem bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Pojawia się ograniczenie ruchomości, a potem całkowite zesztywnienie stawów objętych procesem zapalnym. Cały kręgosłup robi się sztywny i nieruchomy. Usztywniają się także stawy objęte procesem zapalnym.

Chory jest lekko pochylony do przodu, chodzi patrząc w ziemię, aby się obrócić musi odwrócić się całym ciałem, nie może wykonać żadnego ruchu głową. Czasem proces zapalny przechodzi w stawy kończyn i doprowadza do ich zesztywnienia. Obraz rtg jest dosyć charakterystyczny w zaawansowanym okresie choroby: kręgi połączone zgrubiałymi więzadłami tworzą jeden blok, przypominający wyglądem kij bambusowy.

Leczenie zesztywniającego zapalenia kręgosłupa jest mało skuteczne. Polega ono na stosowaniu środków przeciwzapalnych, immunosupresyjnych oraz balneoterapii i gimnastyki leczniczej. Konieczna jest sankcja ognisk zapalnych zębów i migdałków. Stopień inwalidztwa zależy głównie od zaawansowania choroby. Przy zesztywnieniu obejmującym wszystkie stawy chory potrzebuje opieki w zakładzie dla przewlekle chorych.

»

z

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..