Zakażenie włośniem krętym

Zakażenie włośniem krętym jest powodowane przez włośnie kręte, które występują w surowym mięsie świni lub dzika. Żywe larwy znajdują się w mięśniach tych zwierząt. Po przedostaniu się do przewodu pokarmowego człowieka pasożyty te osiadają się w kosmkach jelita cienkiego. Dojrzałe włośnie dokonują tam zapłodnienia, po czym same giną. Samice natomiast składają zapłodnione jajeczka w okolicach naczyń chłonnych jelita cienkiego i także giną. Larwy następnie przedostają się do krwiobiegu, dzięki czemu są w stanie osadzić się w różnych mięśniach szkieletowych.

Objawy kliniczne są spowodowane przede wszystkim reakcją alergiczną na zakażenie larwami. Kiedy larwy osiadają się w mięśniach występuje obrzęk twarzy, bóle mięśni i eozynofilia we krwi. Reakcje na włośnie są zależne od ilości larw oraz od osobniczej, indywidualnej odczynowości alergicznej. Larwa może żyć długo, gdyż w drodze osmozy pobiera sobie niezbędne do życia substancje oraz wydala produkty alergizujące.

Do objaw można zaliczyć gorączkę, nudności i wymioty oraz biegunka. Pojawiają się obrzęki na twarzy i powiekach, a wędrówka larw powoduje bóle mięśniowe. Serce także może być miejscem wystąpienia larw. W trakcie choroby może dojść do zaburzeń neurologicznych i psychicznych. U niektórych osób objawy są minimalne i nie budzą podejrzeń.

W leczeniu włośnicy ostrej stosuje się tiabendazol w tabletkach. Inne leki to: jodek dwutiazaniny oraz pochodne piperazyny. Stosuje się także kortykosteroidy w celu hamowania odczynów zapalnych oraz w razie wystąpienia alergii.

»

z

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..