Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest to szczególny rodzaj zapalenia jelit. Wyróżnia się krwotokiem i wrzodziejącymi zmianami błony śluzowej jelita grubego. Przyczyny choroby nie są znane.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego trwa wiele lat i towarzyszy jej kolejne zaostrzenia, które stopniowo pogarszają stan chorego. Prowadzi to do odbiałczenia organizmu i wyniszczenia. Rzadko występuje w ostrej postaci, podczas której może dojść do zgonu. W przewlekłym wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego zapalenie obejmuje najczęściej całą okrężnicę, okrężnicę esowatą i odbytnicę. Objawami są bóle całego brzucha, oraz luźne oddawanie stolca, który zawiera domieszki krwi i śluzu.

Metodą diagnostyczną jest badanie rektoskopowe. Stwierdza się dzięki temu żywoczerwoną, obrzękniętą i łatwo krwawiącą błonę śluzową, z licznymi płaskimi krwawiącymi owrzodzeniami. Później występuje także niedokrwistość, niedobiałczenie i powolny spadek masy ciała. Rzadko występuje zapalenie ostre. Do jej objaw należy wysoka gorączka, znaczny wzrost liczby krwinek białych oraz zaburzenia krążenia. Pojawia się także toksyczne rozszerzenie jelita grubego.

W przypadku zaostrzeń zapalenie jelita grubego często dochodzi do powikłań w postaci perforacji jelita grubego, krwotoku, zapalenia otrzewnej lub niedrożności porażennej jelita. Do zaburzeń ogólnoustrojowych należą: niedobory białkowe, niedokrwistość, niedobory elektrolitowe, które prowadzą do uszkodzeń narządów miąższowych.

Leczenie może być zachowawcze lub chirurgiczne. W przypadku zaostrzenia należy umieścić chorego w szpitalu, w celu odizolowania go od wstrząsów psychicznych i fizycznych. Wymagana jest także specjalna dieta.

»

w

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..