Toczeń rumieniowaty układowy

Toczeń (pełna nazwa brzmi toczeń rumieniowaty układowy) to choroba autoimmunologiczna. To znaczy, że w jej przebiegu dochodzi do wytwarzania autoprzeciwciał, które niszczą tkanki oraz komórki gospodarza. Objawy choroby są różnorodne. Toczeń to przypadłość dotykająca głownie kobiety w wieku 20-40 lat.

Objawy występujące w przypadku tocznia:

Przyczyny tocznia są jak dotąd nieznane. Jednak występują prawdopodobne czynniki sprzyjające jej rozwojowi, są to skłonność dziedziczna, zaburzenia funkcji układu odpornościowego, przyjmowane leki (m.in. hydralazyna i prokainamid), niedawno przebyte infekcje. Należy zgłosić się do lekarza jeśli zauważymy któryś w wyżej wymienionych objawów.

Lekarz może przeprowadzić badanie krwi na obecność swoistych przeciwciał. Zalecane jest unikanie słońca i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Lekarz może także przepisać leki przeciwzapalne, które złagodzą ból lub kremy z kortykosteroidami na zmiany skórne. W przypadku cięższych postaci choroby może być konieczne zastosowanie leków immunosupresyjnych.

Toczeń może nawracać przez kilkanaście lat. Toczeń będący efektem stosowania leków zazwyczaj mija po odstawieniu wywołującego do preparatu.

»

t

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..