Szumy uszne

Szumy uszne to uczucie dzwonienia, brzęczenia i gwizdania w uszach, nie jest to wywołane przez środowisko zewnętrzne. Dźwięki te mogą wystosowywać ciągle lub pojawiać się okresowo i zanikać. Może być także zmienne ich natężenie (od niskiego buczenia do wysokiego pisku), mogą także występować w jednym uchu lub w obu uszach naraz lub naprzemiennie.

Szumy w uszach mogą także jednym z objawów infekcji ucha. Schorzenie to ustępuje wraz z wyleczeniem infekcji. Przewlekłe szumy uszne powstają w wyniku uszkodzenia zakończenia nerwu słuchowego w uchu wewnętrznym. Uszkodzenie może być wywołane:

Dolegliwość ta nie wymaga specjalnego leczenia. Jeśli są znane przyczyny szumów w uszach należy je złagodzić lub wyeliminować.

Aby zapobiec szumom w uszach należy unikać zbyt wysokich dźwięków lub hałasu; kontrolować ciśnienie tętnicze krwi; ograniczyć spożywanie soli; unikać palenia papierosów, picia kawy, herbaty i coli. Należy regularnie ćwiczyć, aby poprawić krążenie krwi oraz unikać zmęczenia, i wypoczywać.

Jeśli szumy uszne utrudniają życie codzienne, można zastosować techniki relaksacyjne, psychoterapie, noszenie aparatów słuchowych emitujących dźwięki o różnej wysokości (tzw. szum wysokopasmowy), co minimalizuje szumy uszne odbierane w korze mózgowej. Słuchanie dźwięków o niskiej częstotliwości np. tykanie zegarka lub innych delikatnych tonów, maskuje szumy w uszach.

»

s

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..