Przeziębienie

Przeziębienie charakteryzuje się nagłym nieżytem dróg oddechowych, a szczególnie nieżytem nosa, czyli katarem. Przeziębieniu może także towarzyszyć zapalenie oskrzeli, gardła i grypa. Ostry nieżyt nosa może być często objawem poważniejszych chorób układu oddechowego.

Przyczyną przeziębienia są pewne rodzaje wirusów. Dostają się one do dróg oddechowych i niekorzystnie działają na ich błonę śluzową pozbawiając ją odporności na atak innych drobnoustrojów, w szczególności bakterii. Wirusy rozwijają się łatwiej przy niskiej temperaturze, dlatego chłód sprzyja przeziębieniu. U każdego człowieka przeziębienie przebiega inaczej. Chory może zarażać inne osoby jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów.

Do pierwszych objawów przeziębienia zalicza się gorączkę, dreszcze, bóle głowy, kichanie, katar, swędzenie w nosie, złe samopoczucie, a czasem i bóle stawów. Stan ten trwa przeważnie 2-3 dni. Kiedy się skończy chory przestaje zarażać. Aby zapobiec przeziębieniu należy pamiętać, by w chłodniejsze dni ubierać się ciepło i unikać nagłych zmian temperatury otoczenia. Należy także unikać przeciągów, a na nogach nosić suche obuwie.

W razie wystąpienie przeziębienia trzeba ograniczyć kontakt z ludźmi mającymi problemy zdrowotne i osobami w podeszłym wieku. W razie wystąpienia infekcji ważne jest, by dzieci unikały kontaktu z rówieśnikami. Mimo tego, że przeziębienie nie leczone samo mija, a leki podaje się tylko po to, aby złagodziły objawy to należy obserwować jego przebieg, aby nie dopuścić do wystąpienia powikłań.

»

p

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..