Płaskostopie

Przyczyną płaskostopia może być nieprawidłowe noszenie obuwia. Stopa zaczyna się deformować wtedy, gdy więzadła są zbyt słabe lub ciężar, jakiemu muszą się przeciwstawić - zbyt duży. Wtedy zamiast stykać się z podłożem w trzech punktach (na mięcie oraz na pierwszej i ostatniej kości śródstopia), rozpłaszcza się.

Płaskostopie podłużne występuje wtedy, gdy podłużne wysklepienie stopy się obniża i zaczynamy dotykać podłoża całą podeszwą. Natomiast, jeśli poszerza się przód stopy, jest to płaskostopie poprzeczne.

Płaskostopie utrudnia chodzenie i może wywołać ból kręgosłupa. Typowymi objawami są: bóle stóp i łydek nasilające się w miarę chodzenia, obrzęk i bolesność po przyśrodkowej stronie kostki, nierówne ścieranie podeszew butów (szybsze od strony palucha) oraz odciski na podeszwach stóp.

Do diagnozowania płaskostopia wystarczą badania przedmiotowe. Zdjęcia rentgenowskie pomagają ustalić stopień zaawansowania zmian. Płaskostopie leczy się zachowawczo poprzez noszenie wkładek ortopedycznych, które podpierają sklepienie oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp. Dopiero w ciężkich przypadkach zalecane jest leczenie operacyjne.

Aby zapobiegać powstaniu płaskostopia należy chodzić na bosaka po nierównym podłożu, nosić wygodne obuwie z szerokim noskiem (niekrępujące placów) oraz u kobiet – noszenie butów o szerokim i niezbyt wysokim obcasie.

»

p

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..