Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego nazywana jest nerwobólem nerwu trójdzielnego i jest to rozdzierający, przeszywający ból twarzy. Przeważnie atakuje obszary twarzy unerwione przez trzy gałęzie nerwu trójdzielnego, które przewodzą bodźce dotyku, zimna, ciepła.

Ból, który obejmuje jedno lub więcej rozgałęzień nerwu trójdzielnego jest zazwyczaj krótki i trwa on przeważnie od 5 do 30 sekund, ale może powracać i być bardzo silny. Zdarza się, że towarzyszy mu skurcz mięśni i łzawienie. Przyczyny tego pozostają nie wyjaśnione, chociaż nerwoból może być spowodowany uciskiem naczyń krwionośnych na nerw w miejscu, gdzie wnika on do mózgu.

Nerwoból nerwu trójdzielnego może być połączony z innego rodzaju schorzeniami neurologicznymi (stwardnienie rozsiane). Jedną z form terapii jest stosowanie leków przeciwdrgawkowych. W przypadku gdy leki nie skutkują stosuje się zabiegi chirurgiczne w celu zablokowania bólu, ale mogą one jednak powodować zaburzenia czucia, odrętwienie nie twarzy, a po kilku latach gdy ból powróci konieczne będzie ponowne leczenie. Bez leczenia ataki tego typu mogą się nasilać wraz z wiekiem, wielu chorym leczenie przynosi ulgę.

»

n

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..