Nerwobóle

Nerwobóle, neuralgie lub po prostu rwy, są to liczne dolegliwości bólowe występujące w zakresie unerwienia czuciowego, często nie znajduje się ich przyczyny, chociaż nie zawsze jest to prawdziwy nerwoból.

Przez lekarzy w praktyce najczęściej używany jest termin neuralgia niż jak być powinno nerwoból czy rwa. Nerwoból jest bardzo często źle rozpoznawany, i nie jest bólem neurogennym, lecz na podstawie braku innych poza bólem dolegliwości, nie ma podstaw dla innego rozpoznania, w tym przypadku leczenie ogranicza się do działania przeciwbólowego.

Klasyczny nerwoból jest bólem napadowym, występującym w zakresie unerwienia danego nerwu, z możliwym promieniowaniem poza obszar unerwienia, bez objawów uszkodzenia tego nerwu. Jest to ból samoistny, którego przyczyna nie została jeszcze wyjaśniona. Niektórzy zaliczają nerwoból do bólów neuropatycznych do których także należy zaliczyć ból pochodzenia ośrodkowego, ale nie wszyscy się z tym zgadzają, gdyż leczenie tych dwóch rodzajów bólu jest diametralnie różne.

Najczęściej spotykanym nerwobólem jest nerwoból nerwu trójdzielnego, objawiający się silnymi napadami bólu, którego przyczyną mogą być różne czynniki zewnętrzne, a w którym pozostałe badania kliniczne nie wykazują odstępstw od normy.

Nerwobóle odbiegające od klasycznego, charakteryzują się bólem ciągłym z okresami nasilenia. W takim przypadku dokładniejsze badania również nie wykazują patologicznych zmian, i przyczyna bólu pozostaje nieznana. Rozpoznanie neuralgii odnosi się jedynie do jednego, do bólu którego przyczyna pozostaje niewytłumaczalna.

»

n

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..