Nerka

Nerka jest narządem stanowiącym główną część układu wydalniczego większości zwierząt (głównie stałocieplnych). Nerka jest narządem parzystym o kształcie ziarna fasoli i kolorze ciemnoczerwonym. Nerki znajdują się po obu stronach kręgosłupa, za żołądkiem i pod wątrobą, prawa nerka położona jest nieco niżej od lewej.

Do wnęki nerki dochodzą duże naczynia krwionośne: żyła nerkowa i tętnica oraz naczynia limfatyczne. Oprócz tego, z wnęki każdej nerki wychodzi pojedynczy moczowód. Do górnej powierzchni nerek przylegają gruczoły wydzielania wewnętrznego - tzw. nadnercza. Obie nerki otoczone są torebkami: włóknistą i tłuszczową.

Do głównych zadań nerek należy: usuwanie z moczem szkodliwych produktów przemiany materii, regulacja objętości płynów ustrojowych, wpływ na ciśnienie tętnicze krwi, wpływ na prawidłową erytropoezę, wpływ na równowagę kwasowo-zasadową, wpływ na układ kostny przez produkcję aktywnych postaci witaminy D3 oraz zatrzymanie składników niezbędnych dla organizmu, które zostały przefiltrowane do moczu pierwotnego.

»

n

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..