Metabolizm

Przemiana materii inaczej metabolizm to łańcuch powiązanych ze sobą reakcji odbywających się w ustroju, których następstwem jest życie jako zjawisko.

Przemiana materii obejmuje procesy chemiczna, fizyczne, biologiczne, w których swój udział ma wiele różnych substancji, mimo to można wyróżnić dwie wielkie grupy metabolizmu. Pierwsza grupa odpowiada za otrzymywanie, magazynowanie i dostarczania energii niezbędnej do podtrzymania życia. Te działania są nazywane ogólnie anabolizmem, jest to tworzenie złożonych związków chemicznych ze związków prostszych. Celem działania drugiej grupy są reakcje złożonych związków przeznaczonych dla rozkładu na prostsze, służące do tworzenia komórek, tkanek i narządów ciała, reakcje te to katabolizm.

Istnieje także jeszcze jedna grupa przemiany materii, tzw. metabolizm podstawowy. Każdy człowiek w warunkach całkowitego spoczynku i bez jedzenia zużywa pewną ilość energii. To zużycie oblicza się w kaloriach (J) na godzinę i jest to podstawowa przemiana materii.

»

m

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..