Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu wywołują nie tyle same kleszcze, co wirusy z rodzaju Ixodes ricinus, które znajdują się w zarażonych osobnikach. Do zakażenia dochodzi podczas ukąszenia przez kleszcza, rzadziej drogą pokarmową (mleko chorych krów).

W Polsce na kleszczowe zapalenie mózgu rocznie choruje ok. 300 osób. Najbardziej podatne na zarażenie są osoby mieszkające na obszarach dawnych województw: białostockiego, suwalskiego i olsztyńskiego oraz okolic Opola.

Przebieg choroby, która kończy się po kilku dniach, jest zwykle łagodny. Jako powikłania po chorobie mogą wystąpić: porażenia nerwów czaszkowych lub obwodowych, zaburzenia psychiczne i niedowład. Po 10 dniach pacjent odczuwa objawy podobne do grypy. Są to między innymi gorączka i bóle mięśni. W drugiej fazie choroby pojawiają się objawy neurologiczne. Dochodzi do wymiotów, sztywności karku, gorączki, bólu głowy oraz utraty przytomności.

Aby zdiagnozować kleszczowe zapalenie mózgu należy wykonać badanie płynu mózgowo-rdzeniowego oraz oznaczyć przeciwciała przeciwko wirusom we krwi. Kleszczowe zapalenie mózgu leczy się wyłącznie objawowo, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Aby uchronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu można się zaszczepić. Jeżeli nie ma się na to pieniędzy, to należy stosować środki odstraszające owady, unikać wilgotnych zarośli oraz nosić zakrywające ciało ubrania.

»

k

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..