Impotencja

Impotencja jest to niemożność osiągnięcia i utrzymania zadowalającej erekcji (wzwodu) członka, która byłaby wystarczająca do odbycia stosunku płciowego. Rozróżnia się dwa rodzaje impotencji: fizyczną i psychiczną.

Przyczyny psychiczne są głównym powodem impotencji u mężczyzn. Jest wiele sytuacji i zachowań, które prowadzą do zahamowania erekcji, np. lęk przed niepowodzeniem, brak pewności siebie, problemy z partnerem, nadmierna chęć zaimponowania, nieznajomość cech narządów płciowych i ich działania, sytuacje stresowe, napięcie emocjonalne, urazy psychiczne z dzieciństwa, wychowanie religijne, wstydliwość, obawa przed następstwami stosunku (ciąża), itp.

Jeśli impotencja pojawia się nagle, a erekcje utrzymują się samoistnie lub we śnie to możemy wnioskować, że mają one podłoże psychologiczne. Zahamowanie to może dotyczyć jedynie stosunków z konkretną kobietą lub z kobietami ogółem.

Mężczyźni dotknięci impotencją psychiczną mogą odbyć stosunek płciowy w określonych sytuacjach środowiskowych lub psychologicznych, lub zdolni są do osiągnięcia orgazmu poprzez masturbację. Do przyczyn fizycznych (organicznych) należy wymienić alkohol.

Inne przyczyny to choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (dokrewnych), tj. cukrzyca i niedoczynność tarczycy, choroby weneryczne, jak syfilis, zaburzenia krążenia krwi, uszkodzenia rdzenia kręgowego, a także czynniki miejscowe, np. zapalenie narządów płciowych, hemoroidy, wrodzone zaburzenia rozwojowe, operacje prostaty, niedożywienie, leki. Nie ma to związku z wiekiem. Zmniejsza się jedynie objętość i siła wytrysku.

W przypadku impotencji psychicznej konieczne są badania psychologiczne w celu wyjaśnienia jej przyczyny i przeprowadzenie postępowania psychoterapeutycznego. Choroby organiczne muszą być leczone, co powinno poprawić funkcje seksualne.

»

i

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..