Głuchota

Utrata słuchu czyli głuchota jest rzadka i zazwyczaj wrodzona. Częściowa głuchota może być następstwem chorób uszu, urazu lub postępującej utraty słuchu związanej z wiekiem. Wyróżnia się dwa rodzaje utraty słuchu: przewodzeniowy i czuciowo-nerwowy.

Głuchota przewodzeniowa charakteryzuje się zaburzeniami przewodzenia drgań z ucha zewnętrznego do wewnętrznego. Najczęstsza przyczyna to zatkanie przewodu słuchowego przez zaschnięty czop woskowinowy. Są osoby, które mają skłonność do nadmiernego tworzenia woskowiny. Nie należy próbować samemu usuwać woskowiny, trzeba udać się do laryngologa, który wypłucze ją ciepłą wodą.

Utrata słuchu przewodzeniowa może także powstać w wyniku otosklerozy, w której strzemiączko zostaje unieruchomione, co zaburza przewodzenie dźwięków. Może ona być wynikiem zapalenia ucha środkowego lub barotraumy - uszkodzenia błony bębenkowej lub ucha środkowego przez bardzo silne zmiany ciśnienia np. podczas lotu samolotem lub nurkowania.

Głuchota czuciowo-nerwowa jest związana z uszkodzeniem ślimaka lub nerwu słuchowego, niekiedy zależnego od zmian związanych z wiekiem. Może być także następstwem choroby Meniere, nerwiakiem nerwu słuchowego (zazwyczaj łagodnym guzem nerwu słuchowego) lub stosowaniem niektórych leków np. streptomycyna.

»

g

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..