Fobia

Fobia to silny lęk przed przedmiotem lub sytuacja które nie stanowią problemu dla większości ludzi. Niektóre fobie są łagodne i nie zakłócają codziennego rytmu życia, ale bywają też takie poważne które powodują rezygnacje z pracy i kontaktów towarzyskich przez osobę.

W naszej społeczności fobie rozpoznaje się u 7,5-10% populacji. Zdarza się że ludzie boją się wyjść poza dom i to nazywane jest agorafobia lub też przebywać w zamkniętych pomieszczeniach i jest to klaustrofobia. Zdarzają się też takie przypadki gdzie ludzie obawiają się chorób towarzyskich sytuacji lub występują u nich szczególne fobie do owadów i ptaków.

Głównymi objawami fobii są gwałtowne bicie serca, pocenie, skurcze żołądka, nudność, suchość w ustach brak tchu także drżenie nóg. Nie ma skutecznego sposobu leczenia tej choroby ale są różne formy jej leczenia u rożnych osób. Gdy pacjent zauważy u siebie ograniczającą go wolność lekarz pierwszego kontaktu może skierować go do psychologa lub na terapie behawioralną czy kognitywną. Leki uspokajające czy przeciwdepresyjne skutkują przez krótki okres czasu by przynieść choremu ulgę w lęku i depresji, dlatego też główną metodą leczenia pozostaje nadal psychoterapia.

»

f

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..