Dyskopatia

Dyskopatia to przemieszczenie jednego lub kilku krążków międzykręgowych. Gdy dyski stają się mniej elastyczne, ich zewnętrzny pierścień może ulec rozerwaniu, a jądro miażdżyste (środkowa część) przesuwa się ku obwodowi. Najczęściej zdarza się to przy gwałtownym schyleniu, prostowaniu, zwłaszcza z ciężarem unoszonym przy wyprostowanych kolanach.

Pęknięcie dysku nie jest bolesne. Dopiero, gdy zaczyna uciskać na sąsiadujące nerwy, pojawia się ból. Jest on nagły, silny i tępy. Promieniuje z różnym nasileniem do pośladka i stopy. Chory ma ograniczoną ruchomość oraz osłabienie czucia w obszarze zaopatrywanym przez uciśnięty korzeń nerwowy.

Rozpoznanie dyskopatii ustala lekarz na podstawie wywiadu, zdjęć RTG, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Leczenie to przede wszystkim leżenie, masaż, leki przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie. Pomagają okłady z lodu, rehabilitacja. Jeżeli nie ma poprawy, należy wykonać operację, która polega na usunięciu wypadniętego kręgu i odciążeniu korzenia nerwowego.

»

d

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..