Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna zwana także ektopową jest spowodowana zagnieżdżeniem się zapłodnionego jajeczka poza obrębem macicy. Nieprawidłowe zagnieżdżenie może nastąpić w jajowodzie, ale także w jamie brzusznej poza jajowodem, w jajniku i w szyjce macicy.

W normalnym przypadku jajeczko uwolnione przez jajnik wędruje przez jajowód, gdzie dochodzi do jago zapłodnienia. Zapłodnione już jajeczko przemieszcza się dalej do macicy, gdzie zagnieżdża się po około tygodniu. W przypadku ciąży pozamacicznej zapłodnienie następuje już w ścianie jajowodu, i tam jajeczko zaczyna się rozwijać tak jak w macicy. Takie zapłodnienie może nastąpić w przypadku niedrożności (zarośnięcia) lub wad budowy albo czynności jajowodu po zapaleniach przydatków, zaburzeniach ich budowy, nowotworach czy po operacjach dokonanych w tej okolicy.

Innymi przyczynami może być np. zakażenie układu rozrodczego kobiety (gruźlica narządów płciowych). Zapalenia narządów miednicy mogą wywoływać zmiany anatomiczne jajowodów, czasami przyczyną są hormonalne środki antykoncepcyjne albo wkładki domaciczne.

W początkowym stadium kobieta może nie odczuwać żadnych objawów. Pojawiają się one dopiero miedzy 6 a 10 tygodniem. Objawami takimi mogą być np. bóle w dolnej części brzucha z krwawieniem z pochwy, niekiedy tak ostry, że powoduje omdlenia. Krwotokowi towarzyszy spadek ciśnienia oraz przyśpieszenie akcji serca.

»

c

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..