Chrapanie

Chrapanie są to dźwięki, które wydobywają się z otwartych ust podczas snu. Odgłosy powstają w wyniku drgań podniebienia miękkiego z powodu częściowego zamknięcia dróg oddechowych. Jest to związane ze zmniejszeniem napięcia mięśni podstawy języka i gardła.

Choroba występuje w charakterze wieloletnim oraz z okresowym nasileniem objawów. Są to często nocne poty oraz niespokojny, przerywany sen. Często zdarza się bezdech śródsenny. Chory budzi się z powodu braku tlenu, jest niewyspany. Częstym powikłaniem jest choroba niedokrwienna serca.

Ryzykiem zachorowania na chorobę są obarczone osoby z otyłością, krótką i grubą szyją, polipami w nosie, infekcjami górnych dróg oddechowych, powiększeniem migdałków. Ryzyko rośnie przy spożywaniu alkoholu, paleniu oraz przyjmowaniu niektórych leków.

Diagnoza choroby opiera się na podstawie badania polisemnograficznego, które polega na rejestracji zmian podczas snu pacjenta. Pracują wtedy aparaty EKG, EEG, mierzone jest ciśnienie krwi oraz saturacja, a także ruchy oddechowe.

»

c

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..