Choroba wrzodowa dwunastnicy

Choroba wrzodowa dwunastnicy (morbus ulcerosus duodeni) występuje częściej niż owrzodzenie żołądka, często u osób narażonych na konflikty, nieregularną pracę, nieregularne odżywianie, niehigieniczny tryb życia a także u osób palących papierosy i nadużywających alkohol.

Objawy choroby wrzodowej dwunastnicy są typowe, ból w nadbrzuszu na prawo od linii środkowej, na wysokości pępka. Rozpoznanie choroby opiera się na wywiadzie z chorym, badaniu treści żołądka stwierdzającym nadkwaśność. Badanie radiologiczne lub endoskopowe stwierdza położenie niszy wrzodowej i jej wielkość.

Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy polega na normalizacji życia w domu i w pracy, na odpowiednim organizowaniu odpoczynku, regularnym spożywaniu posiłków, diecie. W ostrych przypadkach chory zostaje odizolowany od pracy. Jeżeli leżący chory ma dobre warunki i spokój może pozostać w domu, w innym przypadku należy go hospitalizować. Ograniczoną dietę z czasem można rozszerzyć o mleko, kasze, produkty nabiałowe.

Należy unikać ostrych przypraw, pokarmów słodkich, kwaśnych, zwiększających wydzielanie, takich jak wywary z mies i jarzyn. Chory powinien otrzymywać posiłki w małych ilościach, co najmniej 5 razy w ciągu dnia. Kategorycznie zakazuje się palenia papierosów. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków ochronnych, neutralizujących i osłaniających.

»

c

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..