Choroba Crohna

Choroba Crohna to przewlekłe zapalenie jelit, występuje głównie u ludzi młodych, choć może pojawić się w każdym wieku. Charakteryzuje się powstaniem obszarów zapalenia ścian jelit, które występują w postaci wysepek nie tworzących całości. Między tymi wysepkami ściana jelita jest normalna. Przebieg jest różny, z okresami nasilenia i okresami braku objawów. Mimo wielu przeprowadzonych badań, przyczyny choroby nie są znane, chociaż obserwuje się pewną tendencję do jej rodzinnego występowania, co oznacza, że w pewnych rodzinach częstość jej występowania jest wyższa.

Nie znany jest czynnik zakaźny. Obserwowano przebieg choroby u zwierząt, którym wstrzykiwano wyciąg z tkanki jelita chorego, co wskazywało na możliwość istnienia czynnika chorobotwórczego możliwego do przeniesienia na inne osoby. Jednak jeszcze go nie zidentyfikowano.

Tak jak w przypadku wrzodziejącego zapalenia okrężnicy (innej choroby przewlekle zapalnej jelit), rozważa się wpływ czynników psychicznych; wielu chorych wykazuje stan depresyjny, wrogość wobec otoczenia i znaczne uzależnienie emocjonalne od matki.

Nie ma jak dotąd jednolitych poglądów na pochodzenie choroby, ale można powiedzieć, że nie jest ona odmianą wrzodziejącego zapalenia okrężnicy.

Najczęstszymi objawami są bóle brzucha, biegunka i stan podgorączkowy, nie przekraczający 38oC. Bóle brzucha są nasilone głównie w dolnej część prawej połowy brzucha, są tępe i stałe. Wypróżnienia nie przekraczają 5-6 dziennie, a kał ma konsystencję pasty lub jest płynny. Jeżeli choroba dotyczy także okrężnicy (jelita grubego), to wypróżnienia są częstsze, ale mniej obfite i może pojawić się krew.

Gorączka występuje u ponad połowy chorych, utrzymuje się tygodniami, a nawet miesiącami, i często jest jedynym objawem choroby. Innymi objawami uważanymi za następstwo choroby Crohna są niedokrwistość i chudnięcie.

»

c

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..