Borelioza

Borelioza zwana jest też chorobą z Lyme, wywoływana jest podczas ukąszenia człowieka przez zakażonego nią kleszcza. Przyczyną wzrostu zachorowań na ta chorobę uznaje się zmiany klimatyczne.

Do głównych objawów mówiących o zakażeniu boreliozą są zmiany skórne o typie rumienia wędrującego, senność, bóle głowy i stawów, nieznaczne podwyższenie temperatury, powiększenie węzłów chłonnych i zapalenie mięśnia sercowego, natomiast w późnej boreliozie objawy neurologiczne i zapalenie stawów.

Borelioza jest choroba wywołaną przez mikroorganizm jakim jest bakteria jest ona przenoszona w chwili ukąszenia przez zakażonego nią kleszcza, owada żywiącego się krwią, który normalnie jest pasożytem jeleni. Kleszcze występują w wielu rejonach, ale najczęściej w lasach zamieszkiwanych przez jelenie. Kiedy kleszcz znajdzie na ciele człowieka odpowiednie miejsce wkuwa się tam, żeby zassać krew i w ten sposób zakaża człowieka. Wtedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza ponieważ we wczesnych stadiach chorobę ta można wyleczyć antybiotykami.

»

b

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..