Anorexia nervosa

Anorexia nervosa to jadłowstręt psychiczny. Naukowcy uważają, że zaburzenie dotyczy podwzgórza z udziałem patogennego wpływu ośrodków ponadwzgórzowych, w tym kory mózgowej. Choroba dotyczy głównie dziewcząt.

Objawy jadłowstrętu to brak miesiączki, wychudzenie, zmniejszone przyjmowanie pokarmów. Początek choroby wiąże się z narastającym konfliktem lub dużym stresem psychicznym. Chore dziewczęta nabierają opacznych wyobrażeń o własnym ciele, uważają się za osoby otyłe, pomimo znacznego wychudzenia.

U chorych stwierdza się utratę pulsacyjnego wydzielania LH, a testy hormonalne z neurohormonami TRH i LH-RH sugerują niedoczynność przysadki pochodzenia podwzgórzowego, odpowiedzi bywają osłabione i opóźnione. U chorych występuje zwiększone stężenie podstawowe AGH i paradoksalna odpowiedź na glukozę. Stwierdza się również obecność prawidłowego lub zwiększonego owłosienia łonowego i pachowego. Pomimo wychudzenia gruczoły piersiowe nie ulegają zanikowi.

Leczenie jadłowstrętu psychicznego powinno być oparte na oddziaływaniu na chorą i jej środowisko, a za pomocą psychoterapii powinno się uzyskać zmianę wyobrażenia pacjenta o własnym wyglądzie.

»

a

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..