Angina

Angina, czyli zapalenie migdałków podniebiennych to choroba wywołana przez bakterie lub wirusy. Migdałki podniebienne znajdują się tuż obok łuków podniebiennych, po obu stronach gardła. Wychwytują one bakterie i wirusy, aby chronić organizm przed chorobą. Niestety same ulegają infekcji. Zmiany w migdałkach towarzyszą chorobom takim jak grypa, przeziębienie i mononukleoza. Przy zakażeniu wirusowym jako leczenie zaleca się tabletki do ssania i domowe sposoby na bolące gardło (leżenie w łóżku i ciepłe okłady na szyję).

Angina wywołana przez bakterie (najczęściej paciorkowce) jest chorobą ropną. Nie wywołuje ona objawów typowych dla przeziębienia, np. stanu podgorączkowego. Często pacjenta boli brzuch, głowa i gardło, czemu towarzyszą wymioty. Dzieci mają najczęściej temperaturę do 40 stopni oraz powiększone węzły chłonne w okolicy kąta żuchwy. Podczas wystąpienia tego rodzaju anginy należy zastosować kurację antybiotykową.

Możliwe powikłania po wystąpieniu choroby to: przejście zakażenia na ścianę gardła, zaatakowanie serca i stawów, zapalenie nerek.

»

a

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..