Anemia

Anemia to stan ogólnego osłabienia, który wynika z niedoboru hemoglobiny lub czerwonych krwinek - erytrocytów. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się już u niemowlęcia, które jest blade, mało ruchliwe, nie ma apetytu i ciężko choruje. U starszych dzieci występuje szybkie męczenie się, zawroty i bóle głowy oraz nadmierna senność. Skóra dziecka jest sucha i szorstka, paznokcie często się łamią, włosy tracą połysk, a w kącikach ust pojawiają się zajady.

Najczęstszym rodzajem niedokrwistości jest anemia z niedoboru żelaza, którego w wieku rozwoju człowiek potrzebuje bardzo dużo. Niedobór erytrocytów może wynikać z długotrwałych infekcji, niedostatecznej ilości składników niezbędnych do budowy krwinek, zaburzeń produkcji krwinek w szpiku kostnym oraz nagłej lub powtarzającej się utraty krwi.

Anemię rozpoznaje się poprzez wykonania badania o nazwie morfologia krwi. Jeżeli choroba wynika z niedoboru żelaza, to należy jadłospis uzupełnić w produkty zawierające ten pierwiastek, np. jajka, wątróbkę, groch, fasolę.

»

a

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..