Alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa to zapalenie błony śluzowej (wilgotnej wyściółki nosa), wywołane reakcją na jakiś alergen. Powoduje to kichanie, zatkanie lub wyciek wydzieliny z nosa. Nadmiar wydzieliny z nosa spływa do gardła i powoduje ból gardła i kaszel.

Po kontakcie z alergenem objawy mogą się nasilić dopiero po godzinie. W katarze siennym (sezonowym nieżycie nosa) objawy występują okresowo, w zależności od pory roku, a w całorocznym nieżycie nosa występują ciągle.

Całoroczny nieżyt nosa spowodowany jest przez alergeny, takie jak pierze czy sierść zwierząt, kurz domowy, który zawiera roztocze, uczulenie na niektóre pokarmy lub leki (np. aspiryna). Objawy są podobne do kataru siennego. Przekrwienia błony śluzowej nosa może doprowadzić do zablokowania trąbki słuchowej Eustachiusza, co uniemożliwia skuteczny drenaż ucha środkowego i może powodować problemy ze słuchem, szczególnie u dzieci.

Najczęstszymi powikłaniami przewlekłego alergicznego nieżytu nosa są zakażenie zatok obocznych (zapalenie zatok), oraz narośle wewnątrz nosa (polipy).

Gdy uda się ustalić alergen wywołujący alergiczny nieżyt nosa, leczenie przebiega podobnie jak w przypadku kataru siennego. Aby zmniejszyć kontakt z pyłkami, gdy jedziesz samochodem nie otwieraj szyb, zamykaj na noc okno w sypialni, unikaj spacerów na wsi, szczególnie w letnie popołudnie - w czasie gdy pyłki opadają na ziemię.

W leczeniu alergicznego nieżytu nosa najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe, sprzedawane bez recepty. Są skuteczne przeciwko kichaniu, trochę mniej zapobiegają wyciekom z nosa. Dawne leki histaminowe powodowały senność organizmu, jednak dzisiejsze nowoczesne formy nie wpływają już na układ nerwowy, jednak należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdu.

Leki podkurczające śluzówkę nosa, dostępne bez recepty, zmniejszają wyciek wydzieliny z nosa i obrzęk śluzówek oraz uczucie zatkanego nosa, jednak nie można ich stosować dłużej niż kilka dni. Po dłuższym okresie stosowania leków i odstawieniu ich powoduje to nawrót choroby ze zdwojoną siła (nieżyt naczynioruchowy nosa).

Skuteczne w leczeniu nieżytu nosa są także niewielkie dawki glikokortykosteroidów (leki na receptę, dostępne w postaci sprayu lub kropli do nosa). Leki te są najskuteczniejsze, gdy podaje się je z przeciwhistaminowymi lekami nowej generacji.

Aby odczulić osobę cierpiącą na alergiczny nieżyt nosa, podaje się jej zastrzyki podskórne z coraz większych dawek roztworu alergenowego (roztworu pyłków). Zazwyczaj jest to 10-12 zastrzyków w ciągu roku.

Jeśli chce się poddać odczulaniu, trzeba zrobić testy skórne, alby wybrać najwłaściwszy preparat pyłkowy.

»

a

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..