Albinizm

Albinizm (bielactwo) to blok metaboliczny w biosyntezie melaniny. Stanowi zaburzenie przemiany tyrozyny do melanin. Jest to związane z brakiem enzymu o nazwie oksydaza fenolowa. Blok ten występuje pomimo prawidłowej liczby komórek barwnikotwórczych.

Obraz kliniczny jest niezwykle typowy. W zależności od postaci choroby obejmuje w różnej rozległości i w różnych kombinacjach bardzo jasną karnacje skóry, białe lub bladożółte włosy, różowe tęczówki i czerwone źrenice. Rozpoznanie ustala się jedynie na podstawie obrazu klinicznego. Albinosom zaleca się jedynie właściwą osłonę przed światłem w postaci szkieł korekcyjnych.

Albinizm nie zagraża zdrowiu. Na podstawie objawów bielactwo ocenia lekarz dermatolog, który wyklucza inne choroby (nadczynność tarczycy, odbarwienia powstałe na skutek stosowania kwasu retinoidowego, toczeń rumieniowaty). Leczenie trwa wiele miesięcy. Stosuje się terapię światłem i miejscowe preparaty, które częściowo przywracają pigment. Plamy kamufluje się specjalnym podkładem lub kremem.

»

a

choroby

anatomia

© 2002 choroby @ choroby.net.pl ..